Пропускане към основното съдържание

Да се подготвим за първия химичен пилинг. Какво трябва да знаем?


Възможно е думите „химичен“ и „пилинг“ да ви стресират, разбирам ви. Да си представите как слой химикали нанесен върху кожата ви я кара да се бели със сигурност не обрисува красива картинка в представите ви. Но това което е красиво е здравата, сияеща кожа, която се показва на повърхността, след като химичният пилинг отстрани слоевете от мъртви клетки.

Какво е химичен пилинг? Какво е нужно да знаете преди да се подложите на тази процедура? Какви резултати да очаквате? И дали....хмм....боли ? За ваш късмет съм готова да отговоря на всеки един въпрос.

В козметичния салон, нанасянето на химичен пилинг се извършва от професионалист, който е добре запознат с продуктите (някои пилинги се ползват от дерматолози или под тяхно наблюдение). Освен на лицето, пилингът може да бъде нанесен по шията, деколтето и ръцете, което води до излющване на горния слой и разкриването на една обновена, сияйна кожа. Ако страдате от хиперпигментация, белези от акне, бръчки, мелазма, увреди по кожата вследствие на УВ лъчите, химичният пилинг ще ви помогне да подобрите вида на кожата си.

Съществуват различни видове химични пилинги. Добрият професионалист е добре запознат с всеки един от тях и ще подбере най-подходящия, спрямо вашите нужди.



Повърхностните пилинги са дискретни. Те включват слаби киселини:

 

Гликолова киселина. Тя е най-често срещания пилинг агент и идва в различна концентрация – от 30 до 90% и различни Ph нива (нива на киселинност), които определят колко дълбоко ще проникне пилинга. Използва се при фини линии и бръчки, слънчево увреждане и за подобряване на текстурата на кожата.
Салицилова киселина. Салициловате киселина се различава с това, че тя може да проникне дълбоко в мастните жлези и да предизвика ексфолииране на по-омазнената кожа, което я прави идеална за третиране на акне.
Млечна киселина. Тя съществува естествено в човешката кожа, както и в млякото. По-малко дразнеща е от другите киселини и има натурален хидратиращ ефект върху кожата. Идеална е за проясняване на тена и може да се използва за третиране на пигментации и суха чувствителна кожа.
Винена киселина. Тази киселина се извлича от грозде и е по-малко дразнещата кожата алтернатива на Гликоловата киселина. Използва се за мека ексфолиация и помага за увеличаване на хидратацията. Прилага се при третиране на акне, фотоувредена кожа, розацея, повърхностна пигментация, екзема.
Ябълчена киселина. Извлича се от ябълки и круши и подобно на Винената кисела е по-слаба от Гликоловата. Тя има същото приложение като Винената киселина
Лимонова киселина. Нейните свойства са почти идентични с тези на Винената и Ябълчената киселини, както и нейното приложение.

Повърхностните киселини достигат само най-повърхностния слой (роговия), ексфолират фино изглаждат текстурата на кожата и подобряват нейния тонус. Лекото излющване, ако изобщо има видимо такова, започва към третия ден и се понася без проблеми, тъй като почти не личи. Времето за възтановяване е от няколко часа до седем дни в зависимост от това до колко е чувствителна кожата ви. При направата на няколко процедури се забелязва смаляванена поричките, подобрява се синтеза на колаген и сес наблюдава по гладка кожа. Повърхностния пилинг помага при отстраняването на кафяви петна, които са се образували сравнително скоро – не повече от преди две години. Вялата кожа и тази, с груба текстура, ще придобият по-свеж вид. 
 
Повърхностния пилинг се използва при следните показания:
  • Кожа без блясък
  • Кожа, склонна към омазняване и акне
  • Фини линии
  • За стимулиране на епидермиса
  • За постигане на изглаждащ ефект при нежна кожа


Среднодълбоките пилинги включват гликолова или трихлороцетна киселина:

 

Трихлороцетна киселина. Тя е по-силна от Гликоловата и тъй като прониква по-надълбоко в кожата, обикновено се използва при среднодълбок и дълбок пилинг. Би могла да се използва в по-малка концентрация и комбинация с други киселини за по-мек пилинг. Прилага се с цел стягане на кожата, при фини линии и бръчки, белези от акне, разширени пори, хиперпигментация, старчески петна, за да се повлият освен повърхностния слой и средния. Възтановителният период тук може да бъде по-дълъг, но отново това зависи от чувствителността на вашата кожа. 
 
Като подготовка за този вид пилинг е препоръчително използването една-две седмици предварително  на почистващ препарат, съдържащ Гликолова киселина. Някои такива препарати за домашна грижа могат да подобрят ефекта от последващата процедура, но не забравяйте да избягвате излагането на слънце и да използвате слънцезащитен препарат. Този пилинг е подходящ за почти всички типове кожа, но все пак оставете вашия специалист да реши дали сте добър кандидат. След пилингите, вашият козметик ще ви даде (или препоръча) продукти за грижа, специално разработени спрямо процедурата. Както при всеки друг пилинг и тук се препоръчва да се избягва слънчевата светлина и да се ползва продукт със SPF. Силно препоръчително е в този период да не се ползва грим. Отново спрямо нуждите ви, вашият козметик ще ви препоръча брой процедури, необходими за постигане на оптимални резултати.

Преди да се пристъпи към самата процедура, кожата се почиства основно, за да се отстрани мазнината по нея, която може да влезе в реакция с химичния препарат и да намали ефекта му. След това се нанася същинския пилинг агент, който остава върху кожата за период обозначен върху продукта. По-време на самия пилинг се усеща значително затопляне на третираните места, а понякога дори лека болка. Процедурата продължава с неутрализиране на химическия разтвор и балансиране на кожата, като накрая може да се нанесе стерилен продукт, който да помогне за успокояването й.

Дълбокият пилинг

е съставен от трихлороцетна киселина или карболова киселина и достига най-дълбоко, за да отстрани увредените горни слоеве. Крайният резултат е главозамайващ. Тук времето за възтановяване може да е между 2-3 седмици.

Карболова киселина. Тази киселина се използва при Феноловия пилинг и е най-силния пилинг агент в употреба. Използва се за много дълбок пилинг, при дъбоки линии и бръчки, белези и много увредена кожа.

При всеки един пилинг е изключително важно да следвате инструкциите, които козметика ви дава. Среднодълбокият и дълбокият пилинг се осъществяват само под контрол на дерматолог.


Химичен пилинг не се прилага при:
  • Алергия към пилинг агента (химичния препарат), с който се извършва процедурата
  • Бременност и кърмене
  • Използване на продукт, съдържащ Третиноин в последните 3 месеца
  • Активен Херпес Симплекс.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Каква е разликата между медицинската и масовата козметика

Сигурно сте забелязали, че медицинската козметика се разпространява само в аптечната мрежа, докато масовата козметика се продава и в други магазини, дори в супермаркети. Също така вероятно сте обърнали внимание и на голяма разлика в цените. Защо това е така? Масовата козметика е предназначена за ежедневна грижа за кожа без проблеми, тъй като няма специфичен лечебен или подхранващ ефект и често съдържа помощни съставки, които могат да предизвикат алергична реакция или реакция на свръх чувствителност. Потребителят сам полага грижи за външния си вид и сам прилага продуктите, без прякото участие на медицинско лице и използва масово произвеждани козметични продукти по свои избор, за неограничен период от време. Тук, неправилното използване на козметичен продукт крие риск от непоносимост, алергии и др. Масовата козметика третира в общ план проблемите на кожата и няма претенции за дълготраен ефект, хипоалергичност и незапушване на порите. Медицинската козметика е тясно свързана с ...

Скрабове за лице 101 : Абразиви vs. Химични ексфолиатори

Скрабове за лице 101 : Абразиви vs. Химични ексфолиатори Когато си помислите за употребата на ексфолиращ продукт, най-вероятно си предтавяте почистваща формула за лице с малки скраб частички. Може би за кайсиевия скраб, който седи в банята ви от десетилетия? Този вид ексфолиатор е доста популярен и въпреки че е страхотен не е единственият ефективен начин да почистите лицето си. Всъщност може да нанесе повече вреда на вашата кожа от колкото полза. Защо става така? Искате ли да разберете повече за другите видове скраб за лице? Объркахте ли се (или се уплашихте) от мисълта за химичен пилинг? Не се притеснявайте, тук съм за да обясня всичко! Абразивни ексфолиатори Абразивите са точно това, което си мислите – почистващ продукт, който включва мънички частици, които можете да усетите с пръстите си при допир. Върху етикетите на продуктите пише скраб за лице ( face scrub ) , тези формули с гранули помагат да се изглади лицето и да се отстранят мъртвите клетки от повър...

Защо е важно да мием лицето си два пъти дневно?

Защо е важно да мием лицето си два пъти дневно?   Важността на рутинната грижа за кожата Съществуват много продукти за грижа за кожата, фокусирани върху акнето, но преди да разгледате серумите и терапиите, трябва да започнете с основните неща. Редовната грижа за кожата включва почистване, третиране и овлажняване. В натовареното ни ежедневие често се втурваме от леглото към вратата или едва пълзим вечер към спалнята, преуморени с единствената мечта да легнем да поспим. Понякога това се случва, без да почистим добре лицето си, но е изключително важно (направо задължително) да го измиваме два пъти дневно – сутрин и вечер. Сутрешно почистване и грижа Най-често хората са склонни да пропускат почистването сутрин. Л огиката обикновено е следната - ако сме измили лицето си предната вечер, защо да се тормозим да го мием и на сутринта ? Тя кожата си е чиста, нали? Е да, ама... не точно. Терминът сън за красота (т.н. beauty sleep ) е въведен с причина! Нощта е времето, кога...