Пропускане към основното съдържание

Какъв е вашият тип кожа?

Какъв е вашият тип кожа?


Всички ние се раждаме с определен тип кожа и не можем да го променим. В даден момент трябва да спрем да я упрекваме и да я приемем такава каквато е, да се грижим за нейния най-добър вид.

Какво значи кожен тип ?


Накратко, типът кожа се определя от това как тя се чувства, изглежда и „държи“. Терминът показва нивата на масла и вода в кожата - колко суха или хидратирана е тя. Вашият тип кожа се определя както от гените, така и от етноса - всеки се ражда с определен кожен тип.
Важно е да се поясни, че типът кожа е различен термин от кожно състояние, което индикира за проблеми като акне, дехидратация, изменения свързани със слънчевото влиянияние, хиперпигментации, фини линии и бръчки. Например, някой може да има нормална кожа, която е дехидратирана и податлива към акне.
Кожният тип се влияе от външни фактори като времето, слънчево излагане, замърсяване и продуктите за грижа; и вътрешни фактори - стрес, хормонални нива, лекарства, диета (хранителни навици), прием на вода.

Кои са различните кожни типове?


Четирите най-чести кожни типа са нормална, суха, мазна и комбинирана кожа.

Нормалната кожа се характеризира с това, че е гладка с равномерен тен, с малки почти незабележими пори, с баланс между себумната секреция и хидратацията. Кожата подновява клетките и слоевете нормално.

При сухата кожа липсва влага и често е сивкава и с нерравен тен. При хората със суха кожа се наблядава и липса на еластичност, което е предпоставка за появата на фини линии и бръчки. Зачервявания, загрубели участъци, напукана повърхност и люспи са всички характеристики на сухата кожа.

Мазната кожа се характеризира с лъскава повърхност, предизвикана от свръхсекрецията на себум. Себумът е натурална смес от мазнини, восъци и масла, които се секретират от себацейните (мастните) жлези. Обикновенно при хората с този кожен тип се наблюдава по-плътна кожа, широки пори и са предразположени към образуването на черни точки (комедони) и други недостатъци.

Комбинираната кожа е най-честия кожен тип и е комбинация от суха и мазна кожа. Обикновенно се характеризира със по-сухи участъци по периферията на лицето и мазна Т-зона (чело, нос, брадичка). Комбинираната кожа обикновенно е с широки пори, лъскава повърхност и е предразположена към образуването на възпаления и комедони в посочените зони.

 Как да определим кожния си тип?


Най-лесният и надежден начин е да посетите козметик или дерматолог. Те ще огледат размера на порите, количеството себум и хидратацията, за да определят колко суха или мазна е тя. Ако нямате такава възможност има няколко лесни начина да разберете у дома.
Започнете с измиване на вашето лице с нежен почистващ продукт. Подсушете лицето внимателно с потупващи движшния (по възможност с еднократни меки салфетки) и оставете кожата, без да нанасяте продукти върху нея. Постарайтесе да не я докосвате. След час, огледайте кожата в огледало. Обърнете внимание на това как я чувствате. Дали усещате опъване на кожата при усмивка? Наблюдавате ли лъщене ?
Вземете кърпичка и притеснете към кожата в различните зони на лицето.  Ако няма омазняване и я чувствате опъната, най-вероятно вашата кожа е суха. Ако салфетката е суха, но чувствате лицето си хидратирано, вероятно имате нормална кожа. Ако има следи по салфетката, по-вероятно е да имате мазна кожа. Наблюдавайте къде точно се секретира себум - ако е основно в Т-зоната, вероятно имате комбинирана кожа, а не просто суха или мазна.

Защо е добре да знаете какъв тип кожа имате?


Когато вече имате ясна представа какъв е вашият кожен тип, е много по-лесно да изберете подходящите продукти за грижа. Ако даден продукт не е подходящ за вашия кожен тип, то той няма да бъде неефективен, дори може да вреди или дразни на вашата кожа. Това също може да влоши състоянието на кожата или да доведе до нови проблеми.


Без значение от кожния тип с който сте родени, има някои основни съвети, които се прилагат върху всички типове. На първо място, тютюнопушенето е силно непрепоръчително. Избягвайте директната слънчева светлина и независимо от времето използвайте слънцезащита, която предпазва както от УВБ така и от УВА лъчи. Пийте достатъчно вода, измивайте лицето два пъти на ден (сутрин и вечер), за нищо на света не си лягайте с непочистен грим и винаги ползвайте хидратант.


За най-добра грижа и резултати може да се консултирате с вашия козметик и да изберете най-подходящите продукти за вас.



















Коментари

Популярни публикации от този блог

Каква е разликата между медицинската и масовата козметика

Сигурно сте забелязали, че медицинската козметика се разпространява само в аптечната мрежа, докато масовата козметика се продава и в други магазини, дори в супермаркети. Също така вероятно сте обърнали внимание и на голяма разлика в цените. Защо това е така? Масовата козметика е предназначена за ежедневна грижа за кожа без проблеми, тъй като няма специфичен лечебен или подхранващ ефект и често съдържа помощни съставки, които могат да предизвикат алергична реакция или реакция на свръх чувствителност. Потребителят сам полага грижи за външния си вид и сам прилага продуктите, без прякото участие на медицинско лице и използва масово произвеждани козметични продукти по свои избор, за неограничен период от време. Тук, неправилното използване на козметичен продукт крие риск от непоносимост, алергии и др. Масовата козметика третира в общ план проблемите на кожата и няма претенции за дълготраен ефект, хипоалергичност и незапушване на порите. Медицинската козметика е тясно свързана с ...

Скрабове за лице 101 : Абразиви vs. Химични ексфолиатори

Скрабове за лице 101 : Абразиви vs. Химични ексфолиатори Когато си помислите за употребата на ексфолиращ продукт, най-вероятно си предтавяте почистваща формула за лице с малки скраб частички. Може би за кайсиевия скраб, който седи в банята ви от десетилетия? Този вид ексфолиатор е доста популярен и въпреки че е страхотен не е единственият ефективен начин да почистите лицето си. Всъщност може да нанесе повече вреда на вашата кожа от колкото полза. Защо става така? Искате ли да разберете повече за другите видове скраб за лице? Объркахте ли се (или се уплашихте) от мисълта за химичен пилинг? Не се притеснявайте, тук съм за да обясня всичко! Абразивни ексфолиатори Абразивите са точно това, което си мислите – почистващ продукт, който включва мънички частици, които можете да усетите с пръстите си при допир. Върху етикетите на продуктите пише скраб за лице ( face scrub ) , тези формули с гранули помагат да се изглади лицето и да се отстранят мъртвите клетки от повър...

Защо е важно да мием лицето си два пъти дневно?

Защо е важно да мием лицето си два пъти дневно?   Важността на рутинната грижа за кожата Съществуват много продукти за грижа за кожата, фокусирани върху акнето, но преди да разгледате серумите и терапиите, трябва да започнете с основните неща. Редовната грижа за кожата включва почистване, третиране и овлажняване. В натовареното ни ежедневие често се втурваме от леглото към вратата или едва пълзим вечер към спалнята, преуморени с единствената мечта да легнем да поспим. Понякога това се случва, без да почистим добре лицето си, но е изключително важно (направо задължително) да го измиваме два пъти дневно – сутрин и вечер. Сутрешно почистване и грижа Най-често хората са склонни да пропускат почистването сутрин. Л огиката обикновено е следната - ако сме измили лицето си предната вечер, защо да се тормозим да го мием и на сутринта ? Тя кожата си е чиста, нали? Е да, ама... не точно. Терминът сън за красота (т.н. beauty sleep ) е въведен с причина! Нощта е времето, кога...