Пропускане към основното съдържание

Какво е SPF и каква е разликата между UVA и UVB лъчите?


Вече е абсолютно доказано по многобройни начини, че ултравиолетовите лъчи имат повече вредни, отколкото полезни действия спрямо човешкия организъм: 

  • те повишават риска от поява на злокачествени образувания на кожата; 
  • ускоряват процеса на стареене; 
  • често са причина за възникването на различни алергични състояния.

Много хора се заблуждават, че липсата на слънце означава и липса на УВ лъчи, а това съвсем не е така. Просто интензивността е по-слаба, но всички рискове от негативни последици са налице. 

Слънчевият тен представлява всъщност защитен механизъм на тялото срещу силната слънчева радиация и видимо доказателство за слънчева увреда на кожата. Хубаво е да се има предвид, че по-светлите хора са по-податливи на появата на странични въздействия на слънцето.

Слънцезащитният крем с висок фактор и широк спектър на защита е задължителен на морето, в планината и когато шофирате дълго време (тъй като УВ А лъчите преминават и през стъклото). 







Какво е SPF (Sunburn Protection Factor) ?



Факторът за предпазване от слънчево изгаряне (SPF) показва теоретично времето, през което можете да останете изложени на слънце без да предизвикате слънчево изгаряне. Например продукт с SPF15 ще Ви позволи да се излагате на слънце 15 пъти по-дълго без да застрашите кожата си от изгаряне, отколкото, ако не използвате слънчева защита.  

Пример: Ако кожата Ви изгаря за 20 минути без фотопротектор, нанасянето на продукт с SPF15 ще увеличи това време 15 пъти, т.е. времето, през което няма да изгорите, се увеличава на 300 минути.

През 2009 г. е подписано споразумение между Colipa (Европейска Асоциация за Козметика, Тоалетни и Парфюмерийни изделия), регулиращите инстанции на Япония, Южна Африка за стандартизиране на SPF в козметичните изделия. Отчетено е уврежднето, което UVA лъчите нанасят на кожата и се въвежда нов начин за преценка на SPF. Новия стандарт за означаване изисква степента на защита от UVA да предствлява 1/3 от изписания върху продукта тотален SPF. 

Пример: Ако защитата срещу UVA има SPF 5, a защитата от UVB е SPF 30, тоталния SPF, означен върху продукта, трябва да бъде SPF 15, без значение на това, че реалната защита от UVB е по-голяма.  

На етикета на продукта трябва да е ясно означено, че той отговаря на изискванията за SPF/UVAPF, посредством изписването и ограждането с кръгче на буквите UVA ( диаметърът на кръгчето не трябва да бъде по-голям от височината на SPF номера.

За да се постигне максималната защита, която даден продукт предлага, без значение от неговия SPF, е необходимо  той да се нанесе 15-30 минути преди излагането на слънце! 

След това не пропускайте да го нанесете отново, в съответствие с указанието на опаковката. Не всички Фотопротектори са водоустойчиви, така че внимателно прочетете листовката им и внимавайте, може да се наложи да нанесете продукта отново в много по-кратък срок, от този, който означения SPF предлага.

Каква е разликата между УВА и УВБ лъчите?


UV светлина, съкратено от ултравиолетова светлина, е вид електромагнитно излъчване, идващо от слънцето и достигащо Земята. UV светлината се различава от видимите светлинни лъчи, които са по-дълги и могат да се видят от човешкото око.
UVA и UVB лъчите са видове UV светлина. И двете попадат в категорията "къса дължина на вълната", което означава, че те са невидими с невъоръжено око. Въпреки че те не могат да бъдат видяни, не ги спира да уврежат нашата кожа.


УВА лъчи

UVA лъчите съставляват приблизително 95% от ултравиолетовото излъчване, достигащо до земната повърхност. Те са най-мощната категория на ултравиолетова светлина, постоянно присъстват през всички часове на всеки ден през всеки сезон и могат да проникнат през много вещества и повърхности, най-вече облачно покритие и стъкло.


UVA лъчите проникват в кожата по-дълбоко от UVB лъчите, достигайки през епидермиса в дермата. Те са тези, които провокират образуването на тен, но също така са тези които предизвикат състаряването на кожата – виновникът за фините линии и бръчки.
Когато UVA светлината достигне нашия епидермис, тя уврежда базовите и сквамозни клетки, наречени кератиноцити, в основния слой на кожата. Това е мястото, където се проявяват повечето видове рак на кожата и е известно, че увреждането на UVA лъчите инициира развитието на тези ракови заболявания.


УВБ лъчи

UVB лъчите причиняват главно увреждане в епидермиса или горния слой на кожата. Те са отговорни за причиняването на болезненото зачервяване, което наричаме слънчево изгаряне, и играят основна роля при увреждането на повърхността на кожата .


Кои UV лъчи причиняват рак?


UVA срещу UVB лъчи, които са по-опасни? Краткият отговор е, че и двата типа са, но по различни начини. Докато UVB лъчите могат да причинят видими увреждания в краткосрочен план, като предизвикват неприятно изгаряне, UVA лъчите причиняват вреда в дългосрочен план, като ускоряват стареенето. С други думи, твърде много излагане на UVA или UVB лъчи може да причини рак на кожата.

Как да се защитим оптимално?


Изберете продукт, който е с широк спектър или пълен спектър, което означава, че защитава кожата от UVA и UVB лъчи. Уверете се, че вашето слънцезащитно средство има минимален SPF 15 и го прилагайте редовно и обилно!

Скалата SPF (слънцезащитен фактор) не е линейна:

  • SPF 15 блокира 93% от UVB лъчите
  • SPF 30 блокира 97% от UVB лъчите
  • SPF 50 блокира 98% от UVB лъчите

Така че, един от начините да разгледате това е, че слънцезащитните продукти SPF 30 дават само 4% повече защита от слънцезащитните средства SPF 15.

Или друг начин да го разгледате е:

     SPF 15 (93% защита) позволява 7 от 100 фотони

     SPF 30 (97% защита) позволява 3 от 100 фотони.


Така че, макар че може да не удвоявате нивото на защита, SPF 30 ще блокира половината от радиацията, която SPF 15 би докарала до кожата ви. 






Татуировките изискват ли да бъдат защитени с лосион с по-висок фактор? И защо не е добре през летния сезон да си правим татуировки?
 
Ако татуировката е стара, т.е. изминали са поне 3-4 месеца от направата, не е задължително да се ползва продукт с най-високия фактор. Предпазвате я като останалата нетатуирана част на тялото. В случаите, когато татуировката е прясна или сте предприели лазерни процедури за отстраняване, е необходима стриктна фотопротекция.
Лятото е сезон, в който не се препоръчва не само правенето на татуировки, а и доста други интервенции, тъй като на кожата й е по-трудно да заздравява, а и честото потене и високата температура са добри предпоставки за възпаления и инфекции.



Има ли разлика между козметичните и медицински слънцезащитни лосиони? С какво трябва да се съобразяваме, като купуваме лосион?

Със сигурност има. Към медицинската
козметика има много повече изисквания по отношение на нейния състав, безопасност и ефективност. При тях може да бъдете сигурни, че защитата, отбелязана на опаковката спрямо УВ, А и Б лъчите, отговаря на действителната в продукта, ако се ползва според стандартните указания. Да не говорим, че всички фирми полагат големи усилия да правят продуктите си максимално хипоалергични в комбинация да са комфортни и приятни за употреба, което принципно не е никак лесна задача. Препоръчваме медицинска козметика, особено когато се касае за деца, хора със слънчева алергия и много светла кожа, която изгаря лесно.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Каква е разликата между медицинската и масовата козметика

Сигурно сте забелязали, че медицинската козметика се разпространява само в аптечната мрежа, докато масовата козметика се продава и в други магазини, дори в супермаркети. Също така вероятно сте обърнали внимание и на голяма разлика в цените. Защо това е така? Масовата козметика е предназначена за ежедневна грижа за кожа без проблеми, тъй като няма специфичен лечебен или подхранващ ефект и често съдържа помощни съставки, които могат да предизвикат алергична реакция или реакция на свръх чувствителност. Потребителят сам полага грижи за външния си вид и сам прилага продуктите, без прякото участие на медицинско лице и използва масово произвеждани козметични продукти по свои избор, за неограничен период от време. Тук, неправилното използване на козметичен продукт крие риск от непоносимост, алергии и др. Масовата козметика третира в общ план проблемите на кожата и няма претенции за дълготраен ефект, хипоалергичност и незапушване на порите. Медицинската козметика е тясно свързана с ...

Скрабове за лице 101 : Абразиви vs. Химични ексфолиатори

Скрабове за лице 101 : Абразиви vs. Химични ексфолиатори Когато си помислите за употребата на ексфолиращ продукт, най-вероятно си предтавяте почистваща формула за лице с малки скраб частички. Може би за кайсиевия скраб, който седи в банята ви от десетилетия? Този вид ексфолиатор е доста популярен и въпреки че е страхотен не е единственият ефективен начин да почистите лицето си. Всъщност може да нанесе повече вреда на вашата кожа от колкото полза. Защо става така? Искате ли да разберете повече за другите видове скраб за лице? Объркахте ли се (или се уплашихте) от мисълта за химичен пилинг? Не се притеснявайте, тук съм за да обясня всичко! Абразивни ексфолиатори Абразивите са точно това, което си мислите – почистващ продукт, който включва мънички частици, които можете да усетите с пръстите си при допир. Върху етикетите на продуктите пише скраб за лице ( face scrub ) , тези формули с гранули помагат да се изглади лицето и да се отстранят мъртвите клетки от повър...

Защо е важно да мием лицето си два пъти дневно?

Защо е важно да мием лицето си два пъти дневно?   Важността на рутинната грижа за кожата Съществуват много продукти за грижа за кожата, фокусирани върху акнето, но преди да разгледате серумите и терапиите, трябва да започнете с основните неща. Редовната грижа за кожата включва почистване, третиране и овлажняване. В натовареното ни ежедневие често се втурваме от леглото към вратата или едва пълзим вечер към спалнята, преуморени с единствената мечта да легнем да поспим. Понякога това се случва, без да почистим добре лицето си, но е изключително важно (направо задължително) да го измиваме два пъти дневно – сутрин и вечер. Сутрешно почистване и грижа Най-често хората са склонни да пропускат почистването сутрин. Л огиката обикновено е следната - ако сме измили лицето си предната вечер, защо да се тормозим да го мием и на сутринта ? Тя кожата си е чиста, нали? Е да, ама... не точно. Терминът сън за красота (т.н. beauty sleep ) е въведен с причина! Нощта е времето, кога...